Trinitas, Pismo Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, Feretron, Gdańsk-Oliwa nr 5/17 maj 2004:
Przedmiot szczególnego kultu Kaszubów. Nie wiadomo kiedy powstał i przez kogo został wykonany. Wiadomo, że okład ze srebrnej blachy został wykonany w roku 1788.
Składa się z dwóch obrazów na płótnie: z jednej strony Matka Boża z Dzieciątkiem, obie postacie koronowane, i na drugiej stronie św. Rafał Archanioł. Wszystkie postacie w srebrnych sukienkach.
Postacie otoczone licznymi wotami. Prawdopodobnie postacie te namalował ojciec Daniel ze zgromadzenia ojców reformatorów na gdańskim Chełmie, który był również twórcą podobnego obrazu dla kościoła w Łęgowie.
Istnieją przesłanki, ze feretron był noszony w trakcie pielgrzymek do Wejherowa organizowanych przez reformatorów z Gdańska Chełma.
W dniu 20 grudnia 1766 papież Klemens XIII powołał przy klasztorze na Chełmie Bractwo Krzyża Świętego, którego zadaniem było organizowanie tych pielgrzymek i dbanie o ich właściwy przebieg. Przypuszcza się, ze oliwski feretron stanowił ich własność.
Do oliwy feretron trafił w roku 1850, gdy władze duchowne w Pelplinie przeniosły siedzibę bractwa z Chełma do Oliwy.
Od tego czasu jest noszony przez polskich pielgrzymów w czasie corocznych pielgrzymek z Oliwy na Kalwarię Wejherowską.
Pielgrzymi niemieccy posiadali swój własny feretron; który biskup Karol Maria Spleet przekazałw 1945 roku ojcom Cystersom w Oliwie dla ołtarza głównego ich świątyni.
|
 Feretron. Internet.
 Feretron. Internet.
|