Start  ›  Katedra  ›  Rzut kościoła i klasztoru  ›  Feretron  ›

Trinitas, Pismo Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, Feretron, Gdańsk-Oliwa nr 5/17 maj 2004:

     Przedmiot szczególnego kultu Kaszubów. Nie wiadomo kiedy powstał i przez kogo został wykonany. Wiadomo, że okład ze srebrnej blachy został wykonany w roku 1788.

     Składa się z dwóch obrazów na płótnie: z jednej strony Matka Boża z Dzieciątkiem, obie postacie koronowane, i na drugiej stronie św. Rafał Archanioł. Wszystkie postacie w srebrnych sukienkach.

     Postacie otoczone licznymi wotami. Prawdopodobnie postacie te namalował ojciec Daniel ze zgromadzenia ojców reformatorów na gdańskim Chełmie, który był również twórcą podobnego obrazu dla kościoła w Łęgowie.

     Istnieją przesłanki, ze feretron był noszony w trakcie pielgrzymek do Wejherowa organizowanych przez reformatorów z Gdańska Chełma.

     W dniu 20 grudnia 1766 papież Klemens XIII powołał przy klasztorze na Chełmie Bractwo Krzyża Świętego, którego zadaniem było organizowanie tych pielgrzymek i dbanie o ich właściwy przebieg. Przypuszcza się, ze oliwski feretron stanowił ich własność.

     Do oliwy feretron trafił w roku 1850, gdy władze duchowne w Pelplinie przeniosły siedzibę bractwa z Chełma do Oliwy.

     Od tego czasu jest noszony przez polskich pielgrzymów w czasie corocznych pielgrzymek z Oliwy na Kalwarię Wejherowską.

     Pielgrzymi niemieccy posiadali swój własny feretron; który biskup Karol Maria Spleet przekazałw 1945 roku ojcom Cystersom w Oliwie dla ołtarza głównego ich świątyni.


 Feretron.
Internet.


 Feretron.
Internet.


Początek strony.