 M. Granke i M. Kuźniak, Informator miasta Gdańska, Gdynia 1946. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
M. Kilarski, F. Mamuszka, J. Stankiewicz, Zabytki miasta Gdańska, Oliwa (wykaz zabytków wg stanu z grudnia 1956 r.), Gdańsk 1957:
SZPITAL ŚW. ŁAZARZA (Ul. Armii Radzieckiej 1). Wzniesiony w ok, 1660 r. przez opata Kęsowskiego z dawnego gotyckiego. Budynek parterowy, wewnątrz korytarz poprzeczny, z którego jest dostęp do 8 pokoików. Na osi głównej mała kapliczka, w której znajduje się ołtarzyk drewniany z 1743 r.; płaskorzeźba św. Bernarda, 5 fig. drewnianych - 2 święci. N. M. Panna, putta. Płaskorzeźbione ozdoby roślinne w stylu rokoka. Obrazy: 2 większe - św. Trójca (na desce) z XVII w. i święci Joachim i Anna (na płótnie, z końca XVII w.?). 3 małe obrazki na płótnie o charakterze ludowym, z wizerunkami świętych. Haft barwny na jedwabiu z wyobrażeniem Koronacji N. M. Panny; tarcza kapy z XVII w. (?).
Wszystkie pomieszczenia sklepione. Nad wejściem od północy tabliczka z datą 1742 (remont), nad nią ślad po obrazie przedstawiającym św. Łazarza. Stare okucia drzwi wejściowych. Od południa przylega do budynku ogródek, otoczony starym murem barokowym. Szpital pełni swą funkcję nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.

Zobacz: "", Dziennik Bałtycki z 15. 02. 1959 r.:
W Oliwie, tuż koło pętli tramwajowej znajduje się niski, nakryty czterospadowym dachem, murowany budynek szpitalika - przytułku, który ze względu na wiek i funkcję, jaką pełnił od prawie 300 lat, jest b. rzadkim, jeśli nie jedynym przykładem tego rodzaju architektury na Pomorzu.
F. Mamuszka, J. Stankiewicz, Oliwa dzieje i zabytki, Gdańsk 1959, s. 79-80:


Rys.20 . Szpitalik św. Łazarza w Oliwie. Rzut i fasada północna. Opracowano na podstawie pomiaru S. Klimkiewicza i T. Kobzdeja z 1948 r. (ze zbiorów Zakł. Hist. Arch. Polskiej Politechniki Gdańskiej).
F. Mamuszka, J. Stankiewicz, Oliwa dzieje i zabytki, Gdańsk 1959.
Szpitalik św. Łazarza w Gdańsku-Oliwie. Rzut i fasada północna. Ten niepowtarzalny w swym układzie obiekt datą powstania przypominający zawarcie pokoju oliwskiego w 1660 r., zburzony został w związku z poszerzeniem ulicy Grunwaldzkiej (rys. Jerzy Stankiewicz). Franciszek Mamuszka, Oliwa. Okruchy z dziejów zabytki, Gdańsk 1985.
Zobacz: "", Jantarowe Szlaki, styczeń-luty 1962 r.:
W prasie gdańskiej, a także warszawskiej zamieszczone zostały niepokojące notatki, iż w związku z przebudową arterii drogowej Gdańsk – Gdynia, powzięta została decyzja zburzenia liczącego ok. 300 lat, zabytkowego szpitalika – przytułku dla starców, położonego przy wymienionej linii komunikacyjnej obok znanego parku w Oliwie.
Polecamy obszerny artykuł Tadeusza T. Głuszko opublikowany w dwumiesięczniku "30 dni" nr. 1-2 (105-108) z 2013 r. pt. "".
Facebook 09. 2015 r.:
Barbara Stankiewicz:
Szpitalik "zniknął" pod drugą nitką jezdni w latach 1964/65. Z oryginalnej starej zabudowy została figurka widoczna na fotce.
I jeszcze dodam, że w latach 1956-1960 w szpitaliku mieszkały staruszki, którym moja wspaniała koleżanka-harcerka nosiła codziennie w "blaszance" zupę z karitasu mieszczącego się w domu parafialnym katedry przy małej bramce...Zapamiętałam wilgotny półmrok, ciszę , kapliczkę po prawej stronie, malutkie cele i wdzięczny uśmiech zgarbionej pensjonariuszki przejmującej parującą sytością strawę.....
Zobacz:
umieszcony na Trojmiasto.pl w dn. 7. 12. 2015 r.
.
|
 Kirchengeemeinde. Książka adresowa gminy Oliwa z 1916 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
 Kath. Kirche Oliva. Książka adresowa z 1927 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Kirche Oliva. Książka adresowa z 1928 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Kirche Oliva. Książka adresowa z 1929 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1931 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1933 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1934 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1935 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1936-1937 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1937-1938 roku. Zbiory Piotra Mazurka.
 Kath. Hospital Oliva. Książka adresowa z 1939 roku. Zbiory Krzysztofa Gryndera.
 Kath. Pfarrkirche Oliva. Książka adresowa z 1940-1941 roku. Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.
 Kath. Pfarrkirche Oliva. Książka adresowa z 1942 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
|