Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  Ostdeutsche Monatshefte  ›

Wydawnictwo prowadził Carl Lange z Schefflerstraße 2 (obecnie ul. Hołdu Pruskiego).
 Okładka 

 Reklamy 

 Treść 

 Reklamy „Ostdeutsche Monatshefte”, czasopismo drukowane w Berlinie przez Georga Stilke, Danzig Langgasse 13 (ul. Długa). Miesięcznik, którego ambicją była kulturalna walka o „niemiecki wschód”. Wydawane było w latach 1920-1939, do roku 1923 pod nazwą „Ostdeutsche Monatshefte für Kunst und Geistesleben” przez Carla Lange, założyciela, publicystę i pisarza, z którego pióra wychodziło wiele artykułów. Mieściło się przy ul. Schefflerstraße 2 w Oliwie (ul. Hołdu Pruskiego 2). Organami sprawczymi był Niemiecki Związek Ojczyźniany w Gdańsku i zrzeszenie niemieckich towarzystw naukowych i kulturalnych, działających w Polsce.
Zeszyty poświęcone były kulturze i historii Gdańska, Pomorza Wschodniego i Prus Wschodnich. Reprezentowały wysoki poziom edytorski. Spośród kilkudziesięciu numerów specjalnych pisma 12 poświęcono Gdańskowi w tym 1 Oliwie. Artykuły publikowane w miesięczniku dotyczyły m.in. historii, kultury, sztuki, etnografii i krajoznawstwa.
Zamieszczano w nim utwory rodzimych twórców, a także artykuły biograficzne i wspomnienia. Poza tym ukazywały się omówienia książek, recenzje imprez kulturalnych i sezonów teatralnych, muzycznych itp. w poszczególnych miastach, opisy działalności stowarzyszeń i instytucji naukowych i kulturalnych, relacje z podróży głównie do krajów Europy pn. i wsch.
Carl Lange wydawał również pocztówki, początkowo we współpracy z wydawnictwem "Orveda" a od około 1930 roku samodzielnie.

Piotr Leżyński


Początek strony.