Start  ›  Ulice  ›  Kołobrzeska  ›  Bloki Leningradzkie  ›

ROSJA DAR Z LENINGRADU

W Oliwie przy ul. Kołobrzeskiej wznoszony jest pierwszy z trzech domów mieszkalnych dla stoczniowców, stanowiących dar mieszkańców Leningradu. Wszystkie potrzebne do montażu elementy wyprodukował Kombinat Budowy Domów nr 3 w Leningradzie, skąd są one dostarczane do Gdańska statkami PŻM /15 rejsów/, a następnie samochodami na plac budowy. Montaż pierwszego 9 kondygnacyjnego budynku o długości 113 m rozpoczęto 10.IX – w końcu stycznia zostanie przekazany do użytku. Drugi do mieszkalny stanie w Oliwie w marcu, a trzeci w czerwcu przyszłego roku. Zamieszka w nich ponad pół tysiąca gdańskich stoczniowców. Na terenie budowy przebywa 40 osobowa grupa robotników z Leningradu. Pod kierunkiem inż. O. Nowikowa montują oni dom przy pomocy oryginalnych wiszących rusztowań, zakładanych na ostatnim zmontowanym stropie i wędrują w miarę przybywania pięter w górę. Całością budowy kieruje inż. Czesław ... /ab/.Do tematu: Rosną domy z Leningradu

Na zdjęciu: od lewej kierownik budowy inż. Czesław ... i główny kierownik grupy radzieckiej inż. Oleg Nowikow. Fot. Uklejewski.

Do tematu: Rosną domy z Leningradu

Na zdjęciu: blok mieszkalny w budowie, widoczne wiszące ruszto-wanie. Fot. Uklejewski.CAF (Centralna Agencja Fotograficzna) 18.11.1971 rok.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Początek strony.