Start  ›  Ulice  ›  Wita Stwosza  ›  Boisko przy Wita Stwosza  ›

Boisko i w głębi budynki przy ul. Wita Stwosza. Lata 70. XX wieku. Fot. z kolekcji Piotra Leżyńskiego.

Plac przed boiskiem przy ul. Wita Stwosza. Lata 70. XX wieku. Fot. ze abiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Zobacz artykół: "Zapomniana oliwska giełda samochodowa", www.trojmiasto.pl 2016. Fragment:

"Zdjęcia wykonano w latach 70. XX wieku. Oprócz warszaw, skód, wczesnych wersji polskich fiatów 125 czy trabantów 601, pojawiają się na nich także samochody wyprodukowane poza krajami demokracji ludowej. Na zdjęciach widać fiata 600, mercedesa "Kubusia", a także stareńkie DKW.

Ciekawostka - w tym czasie w sąsiedztwie działał otwarty 15 lutego 1969 roku przy alei Grunwaldzkiej nowoczesny salon i serwis samochodowy firmy Polmozbyt, specjalizującej się w sprzedaży samochodów marki Syrena i Fiat.
"


Widok w kierunku al. Grunwaldziej. Lata 1970-1971. Z albumu Tomasza Szejnocha. Ze strony Facebook - Dawne Przymorze.


Ogniwo Bałtyk Gdynia. Lata 70-te. FB Włodzimierz Szablewski.

Boisko przy ul. Wita Stwosza 31/37 wybudowano w 1962 roku. Wchodziło ono w skład oddanego do użytku w dniu 25 czerwca 1962 1) roku IX Liceum Ogólnokształcącego imienia Giuseppe Vittoria (ul. Bażyńskiego 1). W 1970 roku budynek liceum i boisko przekazano powstającemu przy ul. Wita Stwosza Uniwersytetowi Gdańskiemu.
W latach 60-80 XX wieku boisko było m.in. popularnym miejscem rozgrywek piłkarskich. Następnie nieremontowane stało się miejscem bójek osiedlowych i terenem ulubionym przez degustatorów.
W 2004 roku UG ogłosiło przetarg na wykonanie projektu Centrum Sportowo-Rekreacyjnego (wynik ogłoszono w 2006 roku). W 2009 miasto zatwierdziło nowy miejscowy plan zagospodarowania. Ostatnio (2012) pisał o tym portal trójmiasto.pl: "W ramach Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, na obszarze ponad sześciu hektarów przy ul. Wita Stwosza (za obecnym rektoratem) ma powstać kompleks obiektów sportowych: zespół hal sportowych, pływalnie, stadion z bieżnią i skoczniami lekkoatletycznymi, boisko do rzutów, korty tenisowe, pomieszczenia odnowy biologicznej. Budynek z halami sportowymi i pływalnią zaprojektowano jako obiekt treningowy z możliwością rozgrywania zawodów sportowych na szczeblu mistrzostw akademickich."
Aktualnie (2014) boisko i budynek dawnej przebieralni są zaniedbane a teren nadal wykorzystywany głównie przez sympatyków degustacji.

1) Gliński, Kukliński, "Kronika Gdańska. Tom II 1945-2000", 2006, str. 50.

Piotr Leżyński

Wizualizacja projektu "Centrum Sportowo-Rekreacyjne". Materiały prasowe UG.

Fot. Tomasz Leżyński - fragment fotograii wykonanej telefonem kom. w 2008 roku.

Początek strony.