Start  ›  Widoki z Oliwy  ›  Dolina Radości - Ernsttal  ›


 Zbiory: Jerzy Abramowicz, Krzysztof Grynder, Piotr Leżyński, Mirosław Piskorski
 Internet: www.allegro.pl, www.gdansk-oliwa.mojeosiedle.pl
 Fotografie: Krzysztof Jakubowski, Piotr Leżyński, Toamsz Leżyński, Ryszard Petrajtis (Wernisaż..., Dolina Radości)

Posiadłość wymieniona po raz pierwszy w 1597 roku. Dworek wzniesiono w XVIII wieku. Został przebudowany w XIX wieku, gdy na mapach i pocztówkach pojawiła się również nazwa posiadłości "Ernsttal". Na ujęciach z początku XX wieku widać stoliki przy północnej fasadzie dworku. W czasie I wojny światowej, gdy właścicielem posiadłości był niejaki Laurer (1916 - właściciel hotelu) znajdował się tu szpital (Festungslazaret Danzig-Oliva Hilfslazaret Ernsttal) reklamowany w 1914 roku, jako Luftkurort Ernsttal. W latach 1918-1945 dworek należał do Paula Bötzela a pobliska kuźnica do Maxa Hansena wspominanego, jako „człowiek bogaty i dobry dla ludzi”, następnie należała do jego rodziny.
W dniu 10 grudnia 1949 roku Ernsttal przechodzi na własność Państwa. Posiadłością (od 1948 roku) zarządza Spółdzielnia "Żeliwiak", która doprowadza do upadku kuźni wodnej i powolnej dewastacji nieremontowanego dworku, który w 1975 roku wyglądał jeszcze dość dobrze. Obecnie to budynek mieszkalny w fatalnym stanie technicznym.
W 1957 roku budynek młyna przejęło Muzeum Techniki. Odbudowywano go sukcesywnie w latach 1957-1978. W dniu 17 czerwca 1978 roku kuźnica oliwska została uroczyście otwarta dla zwiedzających.


Początek strony.