Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  1945 rok, ostatnie dni marca  ›  Stona 4 rękopisu  ›

 Poprzednia  ‹-  04  -›   Następna 

zobaczył, że poddasze płonie. Podpalili Rosjanie. Nieświadomi siedzieliśmy w piwnicy; następnie uciekliśmy do lasu przy Jaśkowej Dolinie. ... "

Za niemieckich czasów ulica Do Studzienki nosiła nazwę "Heiligenbrunnerweg". Ówczesne numery domów odpowiadały układowi zawracającemu. Przy skrzyżowaniu z Grunwaldzką na pierzei północnej był początek numeracji, zaś na pierzei południowej – jej koniec. Idąc od rogu Politechnicznej w stronę Grunwaldzkiej mija się po stronie południowej dom o obecnym numerze "2"; za czasów niemieckich miał on numer "45". Spalone domy "40" i "47" nie zostały odbudowane.

Warto jest uważnie oglądnąć zabudowę, stanowiącą tło pokazanej fotografii. Stanowią je budynki, znajdujące się po zachodniej stronie Grunwaldzkiej, noszące numery parzyste. Spalony dom stanowił narożnik ul. Do Studzienki i znajdował się na posesji nr 38. Za nim widoczny jest niezniszczony dwupiętrowy dom Grunwaldzka 40 a dalsze obiekty są również nieźle widoczne. Ich wygląd dokładnie odpowiada temu, co i dziś istnieje. Narożnik ul. Do Studzienki tworzy teraz budynek z lat pięćdziesiątych, mający adres Grunwaldzka nr 40, a wzniesiony na dwu parcelach: "38" i "40". Według moich wspomnień z jesieni 1945 - wypalone ruiny znajdowały się na obu tych parcelach! Oznacza to, że dawny obiekt "Grunwaldzka 40" został spalony dopiero po ustaniu działań bojowych.

Powyższa fotografia pokazuje pożar, który strawił dom mieszkalny przy Politechnicznej 2; sąsiedni budynek Politechniczna 2A nie został podpalony, więc do dziś jest zamieszkany. Z mojej analizy wynika, że pożar ten nastąpił dnia 1. kwietnia 1945 r.

Internowanych prowadzono przez Aleję Zwycięstwa, gdzie na torze prowadzącym w stronę Wrzeszcza, stał długi łańcuch unieruchomionych wagonów tramwajowych. Wśród nich stał też wygon silnikowy o numerze inwentarzowym 252, widoczny na następnym zdjęciu. Na ścianie bocznej miał wymalowane hasło "Ohne Kampf - kein Sieg" tj "Bez walki nie ma zwycięstwa". Poprzednia  ‹-  04  -›   Następna 

Początek strony.