Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  Wycinki  ›  Sanatorium nadmorskie Gedania 1946-1949  ›

Zbiory Bałtyckiej Biblioteki CyfrowejDziennik Bałtycki z 25. 06. 1946 r.

Sanatorium nadmorskie „Gedania”

W Jelitkowie pod Oliwą otwarto sanatorium nadmorskie „Gedania”, które ma służyć pracownikom państwowym i komunalnym, członkom Związków Zawodowych, a także ich rodzinom.

Położone w odległości 350 m od jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku, w miejscowości najzdrowszej klimatycznie, otoczone czteromorgowym parkiem starodrzewiu świerkowego, przedstawia najbardziej sprzyjające warunki dla rekonwalescencji i wypoczynku. Posiada 3 duże stawy oraz rzeczkę odprowadzającą z gór oliwskich wodę zdrojową do morza, zapewnia kuracjuszom możność uprawiania sportu wioślarskiego i kąpieli słodko-wodnych, dając równocześnie – rzecz oczywista – możność kąpieli morskich połączonych z plażowaniem w dowolnym czasie, co nie krępuje kuracjuszy, pragnących zażywać kąpieli morskich ani koniecznością ubierania się ani uciążliwą komunikacją.

W sanatorium nadmorskim „Gedania” przyjmowani są, kuracjusze na okres rekonwalescencji po chorobach chirurgicznych i wewnętrznych (za wyjątkiem gruźlicy) z chorobami układu krążenia, w szczególności naczyń obwodowych, z chorobami przemiany materii, zaburzeń nerwowych, zaburzeń hormonalnych, z chorobami kobiecymi oraz potrzebujący wypoczynku po pracy. Chorych infekcyjnych oraz z podwyższoną temperaturą sanatorium nie przyjmuje. W razie potrzeby i na żądanie, za przewidzianą opłatą, chorzy mogą korzystać z porad lekarzy Gdańskiej Akademii Lekarskiej.

Dziennik Bałtycki z 13. 05. 1947 r.

Przykłady dla samorządowców

… czynne jest sanatorium wypoczynkowe w Gedanii (Jelitkowo), obliczone na 200 osóbWidok budynku sprzed 1940 roku.   Facebook: Jan Daniluk - Historyk.Dziennik Bałtycki z 13. 12. 1947 r.

Otwarcie szkoły prawniczej w Gdańsku

W dniu 10 bm. odbyło się w Jelitkowie w obecności wicemin. Sprawiedliwości Reka uroczyste otwarcie trzeciej szkoły prawniczej w Polsce.Dziennik Bałtycki z 25. 07. 1948 r.

Zuchwała banda przed sądem

Po porozumieniu się z magazynierką domu wypoczynkowego „Gedania” w Jelitkowie, Władysławą Hatnówną, Kołodzińscy, Lech i Zbigniew umożliwili napad na kasę tego zakładu. 7 września 1946 r. bandyci uzbrojeni w pistolety wtargnęli do „Gedanii” i po sterroryzowaniu kasjerki Ireny Brzozowskiej, zabrali 144.000 zł, które następnie podzielili między sobą. Po dokonaniu napadu bandyci przecięli połączenie telefoniczne a obecnych w tym czasie pracowników zamknęli na klucz.


Dziennik Bałtycki z 13. 08. 1948 r.

Proces szajki bandyckiej

Następnie zeznają św. Grajewska, Zawadzki i Marciszewska, opisując szczegóły wtargnięcia bandy do sanatorium „Gedania“ w Jelitkowie. W dniu 7-go września do sanatorium „Gedania“, w którym pracowała Hatnówna w charakterze magazynierki, weszli dwaj osobnicy, w cyklistówkach i roboczych ubraniach, którzy dokładnie orientowali się w rozkładzie sanatorium i pytali o kasjerkę Brzozowską. Sterroryzowawszy napadniętych bronią, zabrali z otwartej szafy teczkę z pieniędzmi, przeznaczonymi na pobory, z których na prośbę personelu część pozostawili i zerwawszy przewody telefoniczne wyszli.
Dziennik Bałtycki z 16. 08. 1948 r.

Gdańsk przoduje w propagowaniu sportu

Najbardziej żywotną komórką propagującą sport i wychowamie fizyczne w Gdańsku jest mieszczący się przy Zarządzie Miejskim Ośrodek Wychowania Fizycznego. Prowadzi on treningi w lekkoatletyce, gimnastyce, zapasach i podnoszeniu ciężarów oraz w pływaniu pod fachowym kierownictwem szeregu trenerów. Byłoby pożądanym, ażeby i inne ośrodki na Wybrzeżu w tak rozległy sposób ujmowały potrzebę propagowania wychowania fizycznego i dawały możność szerszym masom korzystania z dobrodziejstw treningów i zaprawy. […] Masowa akcja pływania zatoczyła już szerokie kręgi. Odbywa się ona w paru punktach wg. następującego planu: […] Na plaży w Jelitkowie pod kierunkiem instruktora Romualda Wróblewskiego. Zgłoszenia przyjmowane są na mieiscu oraz w domu uzdrowiskowym „Gedania”.
Dziennik Bałtycki z 10. 02. 1949 r.

Awans społeczny i wykształcenie fachowe stały się przywilejem ludzi pracy

W dawnym pensjonacie wypoczynkowym „Gedania” w Jelitkowie Ministerstwo Administracji Publicznej zorganizowało ośrodek szkoleniowy dla utalentowanych jednostek z całej Polski, pragnących uzupełnić swą wiedzę ogólną, bądź specjalną na organizowanych stale w Jelitkowie kursach, urządzanych przez różne instytucje i organizacje państwowe.Gedania. Widok budynku. Około 1948 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Ośrodek Szkoleniowy Ministerstwa Administracji Publicznej w Jelitkowie. Około 1948 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.

Na mocy ustawy z 31 grudnia 1944 r. w miejsce Resortu Administracji Publicznej utworzono: Ministerstwo Administracji Publicznej (31 grudnia 1944 r. - 28 kwietnia 1950 r.)Skoła Prawnicza Ministerstwa Sprawiedliwości w Gdańsku Jelitkowie. Kurs Administracji Publicznej. Około 1948 r.   Ze strony www.FotoPolska.pl (KC).


Dziennik Bałtycki z 01. 03. 1949 r.

Zakończenie kursu administracyjno-przemysłowego w Jelitkowie

W Domu Wypoczynkowym Zw. Zaw. Prac. Samorz. „Gedania" w Jelitkowie nastąpiło zakończenie kursu administracyjno - przemysłowego, zorganizowanego z inicjatywy Gdańskiej Dyrekcji Państw. Przem. Miejscowego, przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

W kursie wzięło udział 40-tu słuchaczy, pracowników poszczególnych zakładów Dyr. Przem. Miejsc. z terenu całej Polski. Kurs trwał trzy i pól miesiąca i obejmował zagadnienia z zakresu admin. - gospodarczego i przemysłowego. Był to pierwszy kurs tego typu dla robotników, przyszłych samodzielnych kierowników zakładów.
[…]
Po przemówieniach nastąpiło rozdanie nagród w postaci książek w zakresie wiedzy fachowej.
Początek strony.