Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  Wycinki  ›  „Fala” produkuje dla najmłodszych  ›

Przekazał Tomasz Leżyński

Dziennik Bałtycki. 15 lutego 1982 roku.

„Fala” produkuje dla najmłodszych

Do niedawna dzieci i młodzież, pozostawały w niełasce producentów odzieży. Nie byli oni bowiem zainteresowani tą działalnością, jako mało opłacalną dla przedsiębiorstwa. Państwowe dotacje niewiele pomagały. Z problemem ubrania najmłodszych mieszkańców, przedstawicieli tzw. trupy wekowej od 0 do 15 lat długo borykali się handlowcy oraz przede wszystkim — rodzice.

Obecnie jest pewna nadzieja na poprawę sytuacji w tym względzie. Oto np. jak się dowiedzieliśmy Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Fala” w Gdańsku-Oliwie koncentrują się w tym roku — zgodnie z wytycznymi programu, operacyjnego — na produkcji ubiorów i bielizny dla niemowląt, dzieci starszych i młodzieży. Zamiast artykułów młodzieżowych i damskich, które stanowiły dotychczasową domenę „Fali”, trafiać zatem będą na rynek dziecięce „figi”, spodenki, spodnie, półgolfy, „pajacyki”, wdzianka — zawsze chętnie kupowane przez rodziców.

Już teraz można je czasem spotkać w sklepach, choć rozchwytywane są — jak wszystkie towary przemysłowe — dosłownie w mgnieniu oka. Dziennie produkuje ich „Fala” 10—12 tys. sztuk, ale rynek jest niezwykle chłonny i właściwie każdej ilości zapewniłby zbyt. Tym bardziej że wyroby „Fali” są nadal, mimo znanych surowcowych kłopotów nie mniej atrakcyjne niż dawniej. Ciekawa kolorystyka, ładne wzornictwo i co najważniejsze bawełniana dzianina o rozmaitych fakturach — to wszystko gwarantuje powodzenie. Dzięki oszczędnościowej produkcji wyrobów o małej gramaturze udało się zakładowi jeszcze w ubiegłym roku wygospodarować pewien zapas przędzy bawełnianej. Nadal więc to naturalne włókno jest podstawowym składnikiem wyrobów „Fali”.

Poza produkcją na rynek krajowy, oliwski za kład kontynuuje działalność eksportową, w mniejszym jednak niż dotąd zakresie. Skończono właśnie realizację niewielkiego zamówienia dla W. Brytanii, przygotowano też kolekcję wyrobów dziecięcych oraz piżam i podomek dla dorosłych. Jest to propozycja — oferta kierowana do kontrahenta z RFN i W. Brytanii, z której być może zechce on skorzystać. Jeśli znajdą się produkcyjne rezerwy, to niewykluczone, że w najbliższym czasie „Fala” zrealizuje jakieś za mówienia dla „Mody Polskiej”.


Początek strony.