Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  Wycinki  ›  Wiosna w oliwskim ZOO - strona 49  ›WIOSNA W OLIWSKIM ZOO

     Za kilka dni będzie kalendarzowa wiosna. Po pięciu miesiącach jestem znowu w gabinecie dyrektora Ogrodu pana Targowskiego, rozmawiamy o tym, co się w ZOO w tym okresie zmieniło.
     Są widoczne postępy w budowie budynku administracyjnego, który jest już w stanie zamkniętym, pod dachem i oszklony. Roboty wewnątrz trwają pełną parą. Wszystko wskazuje na to, że w planowanym okresie, to znaczy w czerwcu tego roku, odbędzie się przeprowadzka do nowego budynku, dyrekcji, administracji, księgowości i działu hodowlanego. Budynek, który obecnie administracja zajmuje, po odpowiedniej przebudowie będzie zgodnie ze swoim uprzednim przeznaczeniem — ptaszarnią.
     Zaawansowana jest już budowa nowej małpiarni. Zostały zakończone prace ziemne pod pierwszy pawilon. Obecnie fundamenty wychodzą już z ziemi. Na budowę małpiarni Ogród otrzymał w tym roku 1,5 miliarda złotych. Do końca roku 1993 powinna zostać zakończona budowa I-szego pawilonu dla małp wraz z wolierami. Budowę małpiarni prowadzi firma „Dora SA" z Sopotu.
     Zostały zakończone roboty gazyfikacji całego Ogrodu. Obecnie już część pomieszczeń w Ogrodzie jest ogrzewanych gazem. Oszczędności z tym związane są ogromne.
     Zostały również zakończone budowy pawilonów gastronomicznych. Przedstawiają się one naprawdę pięknie i będą dużą niespodzianką w sezonie dla wszystkich zwiedzających ZOO.
     Obecnie rozpoczęto budowę basenu dla hipopotama nilowego. W numerze 4 z 1992 roku pisałem, że nasze ZOO otrzymało z Płocka samicę hipopotama nilowego. W maju Ogród ma otrzymać z Chorzowa samca, a więc basen dla tej pary jest bardzo ważną i pilnie potrzebną inwestycją.
     W najbliższym czasie Ogród otrzyma parę wilków grzywiastych. Będzie to dar ze Szwajcarii. Z Czech przyjadą antylopy Kudu mniejsze — jeden samiec i diwie samice. Ogród otrzyma w maju dwie samice antylop Eland z Chorzowa i samca kapibary z Poznania.
     W lutym tego roku zanotowano w oliwskim ZOO bardzo smutny wypadek. Ukradziono samicę wilka. Samica najprawdopodobniej została zabita, złodziejom chodziło o zdobycie skóry. Dochodzenie w toku. Obecnie w marcu, jak co roku, zaczęły się nieść kondory. W inkubatorze jest już jedno jajo, a pracownicy ZOO spodziewają się jeszcze dwóch. Zobaczymy niedługo, czy znowu nasz Ogród odnotuje nowy sukces w postaci młodych pięknie odchowanych kondorków.
     Gazeta Dziennik Bałtycki ogłosiła niedawno szeroką akcję pod tytułem „Zbieramy na zwierzęta z ZOO". Chodzi o akcję zbierania pieniędzy na utrzymanie Ogrodu i poszczególnych zwierząt. Wszyscy bowiem wiemy doskonale, że oliwski Ogród ma obecnie duże trudności finansowe. Dziennik Bałtycki objął również swoim mecenatem samicę hipopotama karłowatego. Czekamy na następne zgłoszenia mecenasów i dobrodziejów z Trójmiasta. Zwierzęta z Oliwskiego ZOO na Was czekają.

WKW

Początek strony.