Start  ›  Ulice  ›  Hołdu Pruskiego  ›  Schefflerstraße 2  ›

„Ostdeutsche Monatshefte”, czasopismo drukowane w Berlinie przez Georga Stilke, Danzig Langgasse 13 (ul. Długa). Miesięcznik, którego ambicją była kulturalna walka o „niemiecki wschód”. Wydawane było w latach 1920-1939, do roku 1923 pod nazwą „Ostdeutsche Monatshefte für Kunst und Geistesleben” przez Carla Lange, założyciela, publicystę i pisarza, z którego pióra wychodziło wiele artykułów. Mieściło się przy ul. Schefflerstraße 2 w Oliwie (ul. Hołdu Pruskiego 2). Organami sprawczymi był Niemiecki Związek Ojczyźniany w Gdańsku i zrzeszenie niemieckich towarzystw naukowych i kulturalnych, działających w Polsce.
Zeszyty poświęcone były kulturze i historii Gdańska, Pomorza Wschodniego i Prus Wschodnich. Reprezentowały wysoki poziom edytorski. Spośród kilkudziesięciu numerów specjalnych pisma 12 poświęcono Gdańskowi w tym 1 Oliwie. Artykuły publikowane w miesięczniku dotyczyły m.in. historii, kultury, sztuki, etnografii i krajoznawstwa.
Zamieszczano w nim utwory rodzimych twórców, a także artykuły biograficzne i wspomnienia. Poza tym ukazywały się omówienia książek, recenzje imprez kulturalnych i sezonów teatralnych, muzycznych itp. w poszczególnych miastach, opisy działalności stowarzyszeń i instytucji naukowych i kulturalnych, relacje z podróży głównie do krajów Europy pn. i wsch.
Carl Lange wydawał również pocztówki, początkowo we współpracy z wydawnictwem "Orveda" a od około 1930 roku samodzielnie.

Piotr Leżyński


Danzig-Oliva. Haus Lange. Około 1928 roku.
Ze strony www.FotoPolska.eu (KC).Książka telefoniczna z 1925 roku.
Zbiory Mirosława Piskorskiego.Książka telefoniczna z 1937 roku.
Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.
Książka telefoniczna z 1946 roku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.
Poznaj Gdańsk. Przewodnik-Informator z 1949 roku.
Zbiory Piotra Leżyńskiego. Fragment karty pocztowej z 1937 roku.
Internet: www.ebay.de.


 Okłada. Zeszyt nr 3 z czereca 1924 roku.
Zbiory Mirisława Piskorskiego.


 Książka adresowa gminy Oliwa z 1916 roku.
Zbiory prywatne.


 Książka adresowa z 1927 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


 Książka adresowa z 1939 roku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.


Początek strony.