:
Karta biała. Kamienica czynszowa ul. Poczty Gdańskiej nr 3.
Rok wykonania karty: 1982 (J. Radowska, A. Kunicka).
:
Karta biała. Kamienica czynszowa ul. Poczty Gdańskiej nr 3a.
Rok wykonania karty: 1982-1983 (J. Radowska, A. Kunicka).
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3):
Bock, Carl, Stations-Assistent. Winkel, Gottfried, Weichensteller. Krüger, Errst, Weichensteller.
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3):
Benice, Otto, Rentier. Krüger, Ernst, Weichensteller. Pecka, Franz, Arb., Militäranwärt. Winkel, Gottfried, Weichensteller.
W (3a):
Behrendt (3 osoby) i Schroeter (3 osoby).
 Kamienica czynszowa. Dom nr 3 przy ul. Poczty Gdańskiej w Oliwie. Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.
 Kamienica czynszowa. Dom nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej w Oliwie. Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.
Ewa Oslislok, Oliwskie impresje z notatnika lokalnego przewodnika, część 3, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk sierpień 2021, str. 3:
Wśród przedwojennych lokatorów willi, w książce adresowej z 1939 roku, pojawia się nazwisko doktora Mariana Pelczara. Jest on znany przede wszystkim ze swojej powojennej działalności, jako organizator i wieloletni dyrektor Biblioteki PAN w Gdańsku. niej znany jest fakt, że był związany z Gdańskiem już w okresie przedwojennym jako nauczyciel historii w Polskich Szkołach Handlowych Macierzy Szkolnej.
 Dr. Marian Pelczar. Gdańsk-Oliva. Bahnstrasse 3a, pierwsze piętro. Wysłano 29. 7. 1938 roku. Przekazał Mirosław Piskorski.
Rodzice Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska urodzonej 27. 11. 1970 roku mieszkali w domu przy Poczty Gdańskiej 3a w latach 1964-1971. W październiku 1971 roku przeprowadzili się na Przymorze na ul. Chłopską 14. Jak wspomina Pani Joanna "Przymorze przez długi czas należało administracyjnie do Oliwy i do lat 80-tych podawaliśmy taką dzielnicę zamieszkania."
 Budynek nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej. Charakterystyczny balkon z "oliwskimi lwami". Fotografia z 25 lipca 1971 roku. Z albumu Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska.

 Budynek nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej. Schody prowadzące do klatki schodowej. Fotografie z 25 lipca 1971 roku. Z albumu Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska.
 Ignacy Szatkowski. Skorowidz inf. z marca 1946 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
Stolarstwo: Ignacy Szatkowski, Sklepy spożywcze: Nina Lenten.



 Poznaj Gdańsk. Przewodnik-Informator z 1949 roku. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
Dziennik Bałtycki z 27.01.1950 r.:
Jeszcze jeden sklep
Równocześnie z barem mlecznym {al. Grunwaldzka 503} nastąpiło otwarcie przy ul. Obrońców Poczty {Poczty Gdańskiej}, sąsiadującego z barem, czwartego z rzędu sklepu Centrali Spółdz. Mleczarsko-Jajczarskiej w Oliwie.
Kierowniczka sklepu ob. Kazimiera Kulińska, wymienia długi asortyment towarów, jakimi rozporządza.
– Liczymy na sprzedaż ponad 500 litrów mleka dziennie – nie mówiąc o takich artykułach, jak drób, kefir, gotowe kakao, sery różnego gatunku, jaja itp.
Zważywszy na to, od maja ub. Roku czwarty sklep tego typu, otwarty w Oliwie – śmiało można powiedzieć, że problem zaopatrzenia w mleko wszystkich dzielnic Oliwy został rozwiązany.
Chociaż.. Centrala Spółdz. Mleczarsko-Jajcarskiej nie poprzestając na tym, ja się bowiem o tym dowiadujemy, myśli o założeniu w najbliższej przyszłości piątego sklepu na terenie Oliwy, w dzielnicy położonej za torami.
Henryka Doerffer
z domu Kobylińska (ur. 09. 05. 1906 r., zm. 24. 03. 1978 r. w Gdańsku) - ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Powszechnego. Była specjalistką chorób dziecięcych i gruźlicy płuc dzieci, była organizatorką lecznictwa w Gdańsku, adiunktem Akademii Medycznej. Odznaczona Złotym krzyżem Zasługi i odznakami ”Za Zasługi dla Gdańska” i ”Za Zasługi dla Warmii i Mazur”. W latach 60. XX w. działała w Związku Kynologicznym w Gdańsku. Pełniła dyżury lekarskie na wystawach psów. Wystawiała m.in. jako hodowca pekińczyków pieska ”WANG CZU”. Mieszkała (1949) przy ul. Polanki nr 59.
Ewa Przybyszewska, "", Warszawa 2001, str. 99-100:
Od 1 lipca 1952 roku dr Henryka Doerffer, lekarz z Gdańska - ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Powszechnego, jako konsultant wojewódzki, razem z dr. Edwardem Mrozem - kierownikiem Wojewódzkiej Przychodni Matki i Dziecka w Olsztynie, organizowała "szkolenia mragowskie" celem podniesienia poziomu lecznictwa dziecięcego w regionie. W tym czasie w województwie olsztyńskim istniały tylko trzy powiatowe oddziały dziecięce: w Giżycku, Morągu i Mrągowie. W pozostałych powiatach planowano zorganizowanie takich oddziałów, ale brakowało pediatrów. Tym bardziej szkolenie było tam bardzo potrzebne. Raz w miesiącu zjeżdżaliśmy się w sobotę rano i od godziny 9—tej do wieczora, z przerwą na obiad, wysłuchiwaliśmy referatów jakiegoś wybranego przez dr Doerffer profesora lub jego asystentów na określony temat. Pani doktor umiała znaleźć odpowiedniego profesora celującego w danym temacie.
Wieczorem w dni ciepłe i pogodne zabieraliśmy kolację nad jezioro lub do lasu, a w dni zimne i słotne bawiliśmy się w świetlicy szpitalnej. Spaliśmy na strychu szpitala, ale przedtem było w zwyczaju spędzać czas w sypialni dr Doerffer na pogaduszkach. Wtedy to uzyskiwaliśmy rady w różnych trudnych sprawach lekarza terenowego, który na codzień zdany był tylko na własne siły. Pani doktor, jak matka, karciła, chwaliła i doradzała, a po każdym takim spotkaniu wracaliśmy znacznie pewniejsi, z przyjemnym uczuciem, że już coś z tej pediatrii umiemy. Czuliśmy się jak drużyna żołnierzy w czasie trudnej wojny, która otrzymała nowy zapas nabojów do karabinów. Szkolenie to trwało dziesięć lat, podczas których dr Doerffer podpisała 32 specjalizacje z pediatrii. Jej pomoc dla lekarzy zajmujących się wówczas leczeniem dzieci była nieoceniona. Dr Mróz, bardzo czynny i doskonały organizator, zapewniał jej warunki do uzyskiwania tak świetnych rezultatów.
 Ogłoszenie. Gabinet dr Henryki Doerffer przy ul. Poczty Gdańskiej 3. Dziennik Bałtycki z 21. 01. 1958 roku.
 Nekrolig. Dr Henryka Doerffer z domu Kobylińska. Dziennik Bałtycki z 28. 03. 1978 roku.
|


 A. Kirschner. Książka adresowa Gdańska z 1899 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1901 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1902 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1903 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Maria Schultz. Książka adresowa gminy Oliwa z 1909 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 Maria Schultz. Fast. Książka adresowa gminy Oliwa z 1910 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Schultz. Fast. Książka adresowa gminy Oliwa z 1913 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Schultz. Fast. Książka adresowa gminy Oliwa z 1914 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Schultz. Faft's. Książka adresowa gminy Oliwa z 1915 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Schultz. Faft's. Książka adresowa gminy Oliwa z 1916 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3):
Bartsch, Anna, pedagog (Erzieherin).
Bartsch, Emma, strażnik więzienny (Gefangenenaufseherin).
Damisch, Wilhelm., wdowa (Wwe.).
Federau, Friedrich, emerytowany nauczyciel (Lehrer i. R.).
Kochanski, Max, agent biura podróży (Reisevertreter).
Kochanski, Willi, zegarmistrz (Uhrmacher).
Krüger, Anna, wdowa (Witwe).
Lenz, Wilhelm, rentier.
Schröter, Christoph, Steuerrendant i. R..
Schröter, Helene, kierowniczka biura (Büroleiterin).
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3a):
Battesch, Bertha, nie podano zawodu (brak).
Battesch, Luise, gospodyni (Wirtin).
Dürbaum, Otto, architekt.
Feymann, Israel, kupiec (Kaufmann).
Mau, Hermann, robotnik (Arbeiter).
Schröter, Albert, sekretarz gminny (Gemeinde-Obersekretär).
 Schultz. Naß. Książka adresowa gminy Oliwa z 1925 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
|