Start  ›  Widoki z Oliwy  ›  Dolina Świeżej Wody i ul. Kościerska - Pulvermühle  › Zbiory: Krzysztof Grynder, Piotr Leżyński, Mirosław Piskorski
 Internet: www.allegro.pl, www.bildindex.pl
 Fotografie: Anna i Krzysztof Jakubowscy (Dolina Radości, Jesień w Oliwie, Ul. Kościerska), Krzysztof Kamiński,
                    Piotr Leżyński, Ryszard Petrajtis

Pierwsza wzmianka o posiadłości pochodzi z końca XVI wieku. Pracował tu wówczas młyn prochowy. W 1636 roku majątek przejmuje rodzina Uphagenów. Młyn produkował proch do 1822 roku, gdy zrujnowany już zakład odkupił od Uphagenów Salamon Möske i przerobił go na młyn zbożowy.
Jakiś czas po II wojnie światowej młyn przerobiony został na budynek mieszkalny zamieszkany jeszcze na początku lat 80 XX wieku. W 1983 roku powyżej dawnej posiadłości założono rezerwat "Źródliska w Dolinie Ewy" na powierzchni 12,4 ha.
W lutym 2014 roku radni Małgorzata Chmiel, Piotr Grzelak, Maria Małkowska, Agnieszka Owczarczak, Dariusz Słodkowski i Mirosław Zdanowicz zatwierdzili plan zagospodarowania duktu łączącego Oliwę z Owczarną. Tak napisał o tym planie Krzysztof Kamiński: Decydenci w naszym mieście z Biura Rozwoju Gdańska swoimi działaniami chcą zniszczyć ten bardzo cenny przyrodniczo i turystycznie fragment Lasów Oliwskich. Planują połączyć ASFALTOWĄ drogą rowerową Oliwę z Owczarnią. Inwestycja ta o nazwie "Lasy Oliwskie, droga Kościerska w Gdańsku", zakłada przejęcie od nadleśnictwa pasa drogi o szerokości 23 - 30 metrów, wylanie asfaltu o szerokości 3,5 m, zbudowanie półmetrowych poboczy z obu stron drogi oraz rowów, przeznaczonych na odpływ wody. Droga ta na całej długości 4,2 km ma zostać OŚWIETLONA. I to wszystko przy przylegającym do drogi rezerwacie przyrody "Źródliska w Dolinie Ewy".


Początek strony.