Start  ›  Ulice  ›  Bolesława Krzywoustego  ›  Szkoła Pomnik PRL  ›
Zapoczątkowano budowę szkoły - pomnika w Oliwie.  Artykuł prasowy z 21. 05. 1948 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Szkoła-Pomnik Polski Ludowej w Oliwie gotowa do przyjęcia młodzieży. Artykuł prasowy z 21. 07. 1950 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Szkoła-Pomnik Polski Ludowej otwarta w Oliwie. Artykuł prasowy z 22. 07. 1950 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Oliwa, Szkoła T. P. D. (Towarzystwa Przyjacół Dzieci) imienia generała Karola Świerczewskiego. Lata 50 XX wieku.
Internet www.Allegro.pl.


Oliwa, Państwowe Liceum Pedagogiczne. Lata 50 XX wieku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.Zawody. Szkoła Ćwiczeń. Lata 50-te XX wieku.
Internet: www.nk.pl.


 Państwowe Liceum Pedagogiczne w Oliwie - kl. II b - 1954 r.
Internet: www.nk.pl.


Tarcza Szkoły Ćwiczeń Nr 74. Lata 70-te. XX wieku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.


Szkoła Podstawowa Nr 74 w Gdańsku im. Księdza Karola Kardy-nała Wojtyły Pierwszego Papieża Polaka.   Tablica (fot. z 05. 06. 2000 r.)   Internet: www.nk.pl.

Bolesława Krzywoustego 19.

W dniu 21 maja 1948 roku na placu między ulicami Krzywoustego a Piastowską zapoczątkowano budowę Szkoły Ponika Polski Ludowej. W uroczystości wbicia tak zwanej "pierwszej łopaty" uczestniczyli: wojewoda inż. St. Zrałek, przewodniczący WRN (Wojewódzka Rada Narodowa) Duda-Dziewierz, przewodniczący gdańskiej MRN (Miejska Rada Narodowa) mgr Srebrnik, wiceprezydenci Tredjakowski i Zakolski oraz I sekretarz KW (Komitet Wojewódzki) PPR (Polska Partia Robotnicza) Januszewski.
Szkoła przekazana została do użytku w dniu 22 lipca 1950 roku o godzinie 11:30. Podczas przekazania szkoły przemawiali: przedstawiciel MPBR (Miejskie Przedsiębiorstwo Budowlano Remontowe) tow. Ornoch i po nim przewodniczący MRN tow. Stolarek.

Początkowo znalazło tu swe miejsce Państwowe Liceum Peda-gogiczne T. P. D. (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) imienia Karola Świerczewskiego i Szkoła Podstawowa Nr 74, która uchwałą Rady Miasta nr 659 z dnia 25.05.2000 r. przybrała imię "Księdza Karola Kardynała Wojtyły Pierwszego Papieża Polaka".

Od ......... roku teren i budynek użytkował Uniwersytet Gdański. Znajdował się tu do grudnia 2008 roku Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych.

W 2008 roku na terenie szkoły (m.in. boiska) wzdłuż ulicy Piastowskiej oddała do użytku swe budynki mieszkalne Uniwersytecka Spółdzielnia Mieszkaniowa UG (3 budynki).
Pod koniec 2008 roku pomnik PRL-u został zburzony by ustąpić miejsca na nowe osiedle "Oliwa Park" (8 budynków) budowane przez firmę Euro Styl.

Piotr Leżyński


Dawna Szkoła Podstawowa Nr 74. 2007 rok.
Internet (fora?).


Wyburzona dawna Szkoła Podstawowa Nr 74. Początek 2009 r.
Internet (fora?).

NOWE  BUDYNKI


Uniwersytecka Spółdzielnia Mieszkaniowa UG:

2003 styczeń - rozpoczęcie działań dotyczących budowy mieszkań dla pracowników uczelni.

2003 - ustalanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, opracowanie koncepcji zabudowy.

2004 sierpień - uzyskanie warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy.

2004 wrzesień - uchwała Senatu UG o przystąpieniu Uniwersytetu Gdańskiego do Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

2004 wrzesień - zgoda Senatu UG na sprzedaż gruntu na rzecz Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

2005 luty - zgoda Senatu UG na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wyodrębnionej działki o pow. 15 947 m 2 przy ul. Krzywoustego 19 na rzecz Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

2005 kwiecień - uchwalenie przez Radę Miasta Gdańska miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Oliwy Dolnej rejon ulicy Krzywoustego w Gdańsku.

2005 czerwiec - rejestracja Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

2005 sierpień - uzyskanie przez Uniwersytet Gdański zgody Ministra Skarbu Państwa na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki ul. Krzywoustego 19 na rzecz Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

2005 wrzesień - wejście w życie nowej Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, na mocy której Uniwersytet Gdański stał się właścicielem gruntu przy ul. Krzywoustego 19.

2005 wrzesień - przeprowadzenie ankiety wśród pracowników UG dotyczącej zainteresowania uczestniczeniem w przedsięwzięciu budowy mieszkań realizowanym przez Uniwersytecką Spółdzielnię Mieszkaniową.

2005 listopad - decyzja Wojewody Pomorskiego o stwierdzeniu nabycia z mocy prawa z dniem 1 września 2005 roku przez Uniwersytet Gdański prawa własności gruntu, będącego dotychczas w użytkowaniu wieczystym Uniwersytetu Gdańskiego, położonego w Gdańsku przy ul. Krzywoustego 19.

2005 grudzień - zgoda Senatu UG na sprzedaż prawa własności działki przy ul. Krzywoustego 19.

2006 luty - uzyskanie zgody Ministra Skarbu Państwa na sprzedaż prawa własności działki przy ul. Krzywoustego 19 na rzecz Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

2006 marzec - rozpoczęcie fazy realizacyjnej przedsięwzięcia budowy mieszkań dla pracowników Uniwersytetu.


Euro Styl, osiedle "Oliwa Park", 2008 r.:

- w kompleksie znajdować się będą lokale mieszkalne o powierzchni od 35,5 m2 do 203,6 m2 oraz apartamenty o powierzchni do 203 m2.

- w skład kompleksu Oliwa Park wchodzi 8 budynków.

- kompleks powstanie w miejscu zlikwidowanej Szkoły Podstawowej nr 74 (Krzywoustego 19).

- oprócz pomieszczeń z sauną i siłownią powstanie czterotorowy basen o długości 20 metrów. Powstanie on w centralnym punkcie osiedla pod jednym z budynków.


Zobacz:
Eleganckie osiedle Oliwa Park na... Przymorzu, 2008. Frgment:

W ramach całej inwestycji realizowanej etapowo (obecnie w sprzedaży jest tylko jeden budynek) powstaną łącznie 323 mieszkania o zróżnicowanych powierzchniach: od 35 (jednopokojowe) do 78 (czteropokojowe) metrów kwadratowych. Apartamenty na najwyższych kondygnacjach będą liczyć do 206 m kw. Ceny mieszkań (48 - 67 m kw.) rozpoczynają się od 8 950 zł brutto za m kw., zaś penthousy od 11,9 tys. zł za m kw.

Niestety inwestycja Euro Stylu wpisuje się także w nowy trend, które doprowadza do wypaczania nazw dzielnic. Kompleks mieszkaniowy jest reklamowany jako osiedle powstające niemalże w centrum dzielnicy Oliwa. Administracyjnie jednak jest to Przymorze Małe. Co więcej, motywem przewodnim wszystkich folderów reklamowych jest Park Oliwski.


Szkoła Podstawowa Nr 74. Lata 50 XX wieku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.Teren szkoły przed budową budynków USM UG. Około 2005.
Fragment mapy lotniczej ze strony Google.com (maps).


Trzy budynki Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 2008.
Fragment mapy lotniczej ze strony Trojmiasto.pl.


Budynek szkoły przed wyburzeniem. 2008 rok.
Internet (fora?).


"Oliwa Park" zespół ośmiu budynków mieszkalnych. 2008.
Materiały prasowe firmy Euro Styl.


Początek strony.