Start  ›  Ulice  ›  Bytowska  ›  Ernsttal  ›

Dworek Ernsttal - ul. Bytowska 1b.

 Zobacz również:
 Luftkurort Ernsttal  w dziale "Firmy, Hotele, Restauracje"
 Ul. Bytowska 1  w Galerii fot. Anny i Krzysztofa Jakubowskich


Dworek Ernsttal. Ul. Bytowska 1b. Fotografia z 1977 roku.
Ze strony www.FotoPolska.eu (Yanek)
.T. Kuttenkeuler. Renstthal. Książka telefoniczna z 1911 roku.
Przekazała Grażyna Niemyjska. Zbiory Pomorskiej Bibl. Cyfrowej.W 1913 roku Ernsttal został sprzedany za 102 000 marek.
 Panorama na dolinę "Ernsttal" - Dolinę Radości.
Zbiory prywatne.


 Dwór młyna XIII i młyna XIV.
Internet.


 Staw, dwór i budynki goszpodarcze. Około 1901 roku.
Zbiory prywatne.


 Staw, dwór i budynki goszpodarcze. Około 1905 roku.
Zbiory prywatne.


 Książka adresowa gminy Oliwa z 1916 roku.
Zbiory prywatne.


 Książka adresowa z 1928 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Książka adresowa z 1939 roku.
Zbiory prywatne. Książka adresowa z 1942 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
 Upaństwowienie Ernsttal.
 Internet: www.dziennikiurzedowe.gow.pl.


Ujęcie wody znajduje się na wzniesieniu w okolicy skrzyżowania ulic Bytowskiej i Kwietnej powyżej domku (Bytowska 1a) należącego do zabytkowej Kuźni Wodnej. Na mapie kartograficznej z 1977 roku zaznaczone jest niebieskim kwadratem. Jest to jedno z pięciu przedwojennych ujęć znajdujących się na terenie Oliwy: ul. Abrahama (2 ujęcia), ul. Bytowska (w dolinie obok „Diabelskiego Kamienia”), ul. Opacka (pod Pachołkiem).

Piotr Leżyński


 Mapa topograficzna z 1977 roku.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.

Dziennik Bałtycki, „Woda z głębin popłynie w gdańskich kranach”, 23 października 2008 roku (fragment - Oliwa):

Coraz więcej najlepszej jakościowo wody, bo ze źródeł głębinowych, będzie trafiać do kranów mieszkańców Gdańska. Uczynniane są dawne, wyłączone z eksploatacji, ujęcia głębinowe. Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna podpisała właśnie kolejny kontrakt w ramach realizacji „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego”. Mieszkańcy Starej Oliwy za dwa lata nie będą mieli problemu z okresowym spadkami ciśnienia wody.
     Nowy kontrakt gdańskiego projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską, jest kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia zasilania gdańskiej sieci wodociągowej wodę z zasobów głębinowych, niewymagającym kosztownego uzdatniania, jak powierzchniowa.
     Do października 2010 roku ma być zbudowany, w rejonie ulic Bytowskiej i Kwietnej w Gdańsku Oliwie, zbiornik wody Stara Dolina. Zastąpi on przedwojenny zbiornik, wyłączony z eksploatacji w latach 60. Zdewastowali go poszukiwacze skarbów i militariów. Nie nadaje się do odbudowy. Zostanie więc rozebrany. Nowy zbiornik będzie szczelną i zamkniętą żelbetonową budowlą wodną o pojemności 600 m sześc. Umożliwi on Magazynowanie wody pitnej, uzdatnionej do spożycia dzięki naświetlaniu lampami ultrafioletowymi. Będzie on podłączony do sieci wodociągowej, co pozwoli na zasilanie, zmagazynowaną w nim wodą, rejonu Starej Oliwy w czasie chwilowych spadków ciśnienia, spowodowanych większym poborem wody.

Jacek Sieński
 Fotografie z 1 pażdziernika 2005 roku.
Internet: www.forum.eksploracja.pl.

Dziennik Bałtycki, „Tajemnice oruńskiej góry”, 8 grudzień 2009 roku (fragment - Oliwa):

     - Jak można zdewastować coś, co jest pod ziemią, gdzie niezwykle trudno się dostać, co jest murowaną konstrukcją przypominającą ogromną piwnicę?
     - Można - odpowiada Klugmann. - Niech przykładem będzie nieistniejący już niestety zbiornik w Oliwie. Został wybudowany w 1911 roku, w 1976 roku został wyłączony z użytkowania. Ja do niego trafiłem w 1989 roku. Pamiętam, że wszystko, instalacje, włączniki wyglądały tak, jakby miały działać, były świetnie zachowane.
     W 2003 roku pojawił się pomysł, żeby zbiornik przywrócić do eksploatacji.
     - W 2006 roku było już za późno - był kompletnie zdewastowany. Najpierw oczywiście wymontowano wszystko, co metalowe, rury, instalacje. Później znajdowało się we wnętrzu coraz więcej śmieci. Palono w środku ogniska. - Wtedy ktoś zaczął ryć tunele pod oliwskim zbiornikiem.
     - Jakie tunele?
     - Pytał pan, jak można zdewastować zbiornik wody. Więc odpowiadam - można ryć bezsensowne tunele pod nim. Udokumentowano 60 metrów tuneli. Było więcej, ale nikt nie chciał się tam pchać, każdy bał się, że się zawalą.
     - Po co je ktoś rył?
     - Tego nie wiem - mówi Michał Klugmann.
     W końcu stary zbiornik się zawalił. Dziś SAUR Neptun Gdańsk na tym miejscu buduje nowy obiekt, który będzie służył mieszkańcom Gdańska.

Tomasz Słomczyński


 Fotografia z pażdziernika 2008 roku.
Internet: www.forum.eksploracja.pl.


 Wybużanie zbiornika. Fotografia z lutego 2009 roku.
Internet: www.forum.eksploracja.pl.

Początek strony.