›
›
›
Ernsttal ›


 Upaństwowienie Ernsttal. Internet: www.dziennikiurzedowe.gow.pl.
Ujęcie wody
znajduje się na wzniesieniu w okolicy skrzyżowania ulic Bytowskiej i Kwietnej powyżej domku (Bytowska 1a) należącego do zabytkowej Kuźni Wodnej. Na mapie kartograficznej z 1977 roku zaznaczone jest niebieskim kwadratem.
Jest to jedno z pięciu przedwojennych ujęć znajdujących się na terenie Oliwy: ul. Abrahama (2 ujęcia), ul. Bytowska (w dolinie obok „Diabelskiego Kamienia”), ul. Opacka (pod Pachołkiem).
Piotr Leżyński
|
 Mapa topograficzna z 1977 roku. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
|
Dziennik Bałtycki, „Woda z głębin popłynie w gdańskich kranach”, 23 października 2008 roku (fragment - Oliwa):
Coraz więcej najlepszej jakościowo wody, bo ze źródeł głębinowych, będzie trafiać do kranów mieszkańców Gdańska. Uczynniane są dawne, wyłączone z eksploatacji, ujęcia głębinowe. Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna podpisała właśnie kolejny kontrakt w ramach realizacji „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego”. Mieszkańcy Starej Oliwy za dwa lata nie będą mieli problemu z okresowym spadkami ciśnienia wody.
Nowy kontrakt gdańskiego projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską, jest kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia zasilania gdańskiej sieci wodociągowej wodę z zasobów głębinowych, niewymagającym kosztownego uzdatniania, jak powierzchniowa.
Do października 2010 roku ma być zbudowany, w rejonie ulic Bytowskiej i Kwietnej w Gdańsku Oliwie, zbiornik wody Stara Dolina. Zastąpi on przedwojenny zbiornik, wyłączony z eksploatacji w latach 60. Zdewastowali go poszukiwacze skarbów i militariów. Nie nadaje się do odbudowy. Zostanie więc rozebrany. Nowy zbiornik będzie szczelną i zamkniętą żelbetonową budowlą wodną o pojemności 600 m sześc. Umożliwi on Magazynowanie wody pitnej, uzdatnionej do spożycia dzięki naświetlaniu lampami ultrafioletowymi. Będzie on podłączony do sieci wodociągowej, co pozwoli na zasilanie, zmagazynowaną w nim wodą, rejonu Starej Oliwy w czasie chwilowych spadków ciśnienia, spowodowanych większym poborem wody.
Jacek Sieński
|

 Fotografie z 1 pażdziernika 2005 roku. Internet: www.forum.eksploracja.pl.
|
Dziennik Bałtycki, „Tajemnice oruńskiej góry”, 8 grudzień 2009 roku (fragment - Oliwa):
- Jak można zdewastować coś, co jest pod ziemią, gdzie niezwykle trudno się dostać, co jest murowaną konstrukcją przypominającą ogromną piwnicę?
- Można - odpowiada Klugmann. - Niech przykładem będzie nieistniejący już niestety zbiornik w Oliwie. Został wybudowany w 1911 roku, w 1976 roku został wyłączony z użytkowania. Ja do niego trafiłem w 1989 roku. Pamiętam, że wszystko, instalacje, włączniki wyglądały tak, jakby miały działać, były świetnie zachowane.
W 2003 roku pojawił się pomysł, żeby zbiornik przywrócić do eksploatacji.
- W 2006 roku było już za późno - był kompletnie zdewastowany. Najpierw oczywiście wymontowano wszystko, co metalowe, rury, instalacje. Później znajdowało się we wnętrzu coraz więcej śmieci. Palono w środku ogniska. - Wtedy ktoś zaczął ryć tunele pod oliwskim zbiornikiem.
- Jakie tunele?
- Pytał pan, jak można zdewastować zbiornik wody. Więc odpowiadam - można ryć bezsensowne tunele pod nim. Udokumentowano 60 metrów tuneli. Było więcej, ale nikt nie chciał się tam pchać, każdy bał się, że się zawalą.
- Po co je ktoś rył?
- Tego nie wiem - mówi Michał Klugmann.
W końcu stary zbiornik się zawalił. Dziś SAUR Neptun Gdańsk na tym miejscu buduje nowy obiekt, który będzie służył mieszkańcom Gdańska.
Tomasz Słomczyński
|
 Fotografia z pażdziernika 2008 roku. Internet: www.forum.eksploracja.pl.
 Wybużanie zbiornika. Fotografia z lutego 2009 roku. Internet: www.forum.eksploracja.pl.
|
|